Balkanski Špijuni

"TRAŽE DA BUDEMO BALKANSKI ŠPIJUNI"

Agenti za nekretnine progovorili o novim propisima protiv pranja novca

Gradnja, kupovina i prodaja stanova, najčešći je način za pranje novca u Srbiji. Država je propisala nove smernice za posrednike u kupovini i zakupu stanova za procenu rizika od pranja novca i finansiranje terorizma, koje počinju da se primenjuju od 15 septembra.

Vlasnici agencija za nekretnine negoduju, jer kažu da im se papirologija gomila i da klijenti loše reaguju kada im agenti postavljaju pitanja iz domena privatnog života, navodi N1.

Desetine dokumenata potpisuju oni koji žele da kupe ili prodaju stan. Agenti za nekretnine kažu da se novim Smernicama za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma od njih ocekuje da klijente ispituju poput detektiva.

- Očekuje se da budemo finansijsko obaveštajni policajci, da sve proverimo, odakle vam novac, zašto hoćete baš to da kupite, da li kupujete sa ženom, mužem, zašto preko baš te banke, samo što se ne traži DNK od pokojne babe - kaže Milić Đoković iz Old Royal nekretnina.

Tražite sumnjiva lica?

- Tako je, traže da budemo balkanski špijuni - kaže on.

Kad se umesto klijenta pojavljuje advokat, kada kupac ne pita koliko neki stan košta ili insistira da kupi određenu nekretninu, bez obzira na cenu, to su situacije kada bi agenti trebalo da urade pojačanu analizu rizika, kažu u Ministarstvu trgovine.

- Znači da sazna odakle dolazi taj kupac ili prodavac, da li dolazi iz neke druge zemlje, da li se već nekoliko puta kod njega javljao ili nije, eto to da sazna... - kaže Mirjana Veljović iz Ministarstva trgovine.

A liči li vam to na špijuniranje?

- Ne liči mi na špijuniranje - kaže ona.

Slične provere, kod trgovine nekretninom rade i banke i notari. Obradom podataka o ličnosti ne sme da se bavi niko ko zakonom nije za to ovlašćen, napominje Poverenik za informacije od javnog značaja.

- Ta obrada ličnih podataka, da tako kažem sumnjivih podataka, morala bi da podrazumeva i obradu naročito osetljivih podataka, kao što su pitanja: Da li ste osuđivani? Za koje naš zakon izričito kaže da ne mogu da se obrađuju bez pristanka lica o čijim podacima se radi - kaže Rodoljub Šabić.

Nove smernice ne odnose se na građevinske investitore i one koji stanove direktno kupuju od njih, iako se najveća količina nelegalnog novca, najčešće, upravo tako ubacuje u legalne tokove.

- Veći deo prometa se obavlja direktno kod investitora, advokata, notara - kaže Milić Đoković.

Ali kad se kupuje direktno kod investitora?

- Onda sve može - kaže Đoković.

I nema ovoliko papira?

- Naravno - kaže on.

U Ministarstvu trgovine, na ove primedbe odgovaraju da za investitore oni nisu nadležni, već da se njima bavi Poreska inspekcija.

 

N1

11.09.2018. 09:04